Termometr owulacyjny – kiedy i jak dokonywać pomiaru?

Mimo że do pomiarów wewnętrznej temperatury ciała, z pozoru można wykorzystać termometr tradycyjny, nie jest on tak dokładny, jak termometry owulacyjne. Te posiadają o wiele dokładniejszą podziałkę temperatur, umożliwiającą odnotowanie nawet najbardziej subtelnych zmian temperatury.

Czym jest owulacja?

Jedną z faz cyklu menstruacyjnego kobiet jest jajeczkowanie, zwane także czasem owulacji. Oznacza to, że komórka jajowa zostaje uwolniona z komórki jajowej i rozpoczyna swoją wędrówkę jajowodem. Wędrówka ta rozpoczyna się, mniej więcej w połowie czasu upływającego między jedną menstruacją a drugą, a żywotność komórki jajowej w jajowodzie wynosi od sześciu do dwudziestu czterech godzin. Po tym czasie, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, jajeczko zostanie wydalone z organizmu, razem z krwią. Mimo jej krótkiej żywotności do zapłodnienia może dojść nawet do pięciu dni przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu owulacji, ze względu na o wiele dłuższą żywotność plemników, które komórkę jajową mogą zapłodnić.

Razem z owulacją, w ciele kobiety następuje sporo zmian. Zwiększa się ilość estrogenu w organizmie, powodując bolesność w piersiach lub w podbrzuszu, zmienia się także częstotliwość i jakość wydzielanego śluzu. Następują także zmiany w miękkości szyjki macicy, jak również zwiększa się temperatura organizmu.

Ostatni objaw bardzo często służy rozpoznawaniu trwającej owulacji, pod niego tworzone są też specjalne narzędzia wykrywające drobne zmiany w kobiecym ciele. Kobiety w celach badawczych mają do dyspozycji specjalne testy owulacyjne, jak i termometry, stworzone i dostosowane do wyłapywania subtelnych zmian temperatury ciała.

Jak działa termometr owulacyjny?

Temperatury, oczywiście, nie należy mierzyć pod pachą, jak w przypadku podejrzenia gorączki, pomiar nie będzie w tym wypadku miarodajny. Jedyne opcje stosowania pomiaru, to mierzenie oralnie, waginalne lub rektalne. Chociaż najdokładniejszą temperaturę wykrywały niedostępne już w sprzedaży termometry rtęciowe, zwykłe, szklane, lekarskie termometry, wypełnione nietoksyczną cieczą nie odbiegają od nich jakością.

Czas wykonywania pomiar termometrem szklanym zajmuje więcej czasu niż pomiar termometrem elektrycznym. Nie oznacza to jednak, że termometr elektryczny jest lepszym wyjściem. Bardzo często termometr elektryczne występują w wariancie prezentującym temperaturę z jedną liczbą podaną po przecinku, w odczytywanej temperaturze. Nie jest to wystarczająco miarodajne i pozwala przegapić delikatniejsze zmiany temperatur. Pomiar termometrem elektrycznym jest również nieco bardziej zawodny niż przy termometrze szklanym, niertęciowym.

Nowoczesne technologie i rozwój medycyny spowodował pojawienie się na rynku takich wynalazków jak inteligentne termometry owulacyjne, udostępniające wyniki badania bezpośrednio w zsynchronizowanej z nim bezpłatnej aplikacji, dostępnej w systemie Android. Dodatkowo taka aplikacja monitoruje cykl i prognozuje wystąpienie kolejnych owulacji. Jest to niezwykle wygodna opcja dla osób zapracowanych. Pomaga dopilnować regularności w zapisywaniu odczytów i oferuje pomoc w określeniu długości cyklu, czy wykryciu ewentualnych niedokładności i zmian w organizmie. Wspiera w ten sposób jedną z dostępnych metod planowania rodziny, zwłaszcza w przypadku cykli nieregularnych, w których o wiele większym wyzwaniem jest obliczenie prognozowanych dni płodnych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *